daginfo.nl
Een verzameling van lokaal, regionaal en landelijk nieuws in een handig overzicht.
Google
Dit domein (daginfo.nl) is te koop. Interesse? Neem contact met ons op via info@daginfo.nl

Di. 10 Februari 2026
Week 07

Geselecteerde regio:
Alphen aan den rijn

Regio:
BR6
BR6 - De lokale omroep van Bodegraven - Reeuwijk

NU.nl
Het laatste nieuws het eerst op NU.nl

NOS Nieuws
NOS Nieuws

  • De woonwinkelketens Kwantum en Leen Bakker worden overgenomen door een Europese investeringsmaatschappij. Daarmee lijkt er een einde te komen aan een periode van financiële onzekerheid voor de winkels. Een overnamebedrag is niet bekendgemaakt.

    Kwantum en Leen Bakker verkopen interieur- en badkamerinrichting en vloeren aan consumenten. Homefashion Group, het moederbedrijf achter de winkels, bezit zo'n 200 vestigingen in Nederland en België en heeft ongeveer 3325 medewerkers in dienst.

    De woonwinkels zaten al geruime tijd in de problemen. Vorig jaar ging de Belgische tak van Leen Bakker failliet waardoor 29 winkels hun deuren moesten sluiten. Het FD meldde in september vorig jaar dat een eventuele verkoop dreigde.

    De winkelketens worden nu inderdaad verkocht. Toekomstig eigenaar Orlando Capital V laat weten dat Kwantum en Leen Bakker zelfstandige merken blijven, "elk met behoud van hun eigen identiteit, strategie en klantfocus." De Europese investeringsmaatschappij zegt ook dat alle medewerkers van Kwantum en Leen Bakker in dienst blijven.

    Orlando verklaart verder de winkels financieel te kunnen ondersteunen - nu en op de langere termijn. De overname moet nog worden goedgekeurd door de Ondernemingsraad en de Autoriteit Consument & Markt (ACM). Waarschijnlijk gebeurt dat volgende maand.

    Het huidige moederbedrijf, Homefashion Group, is eigendom van Gilde Equity Management, een Nederlandse investeringsmaatschappij.

  • Rabobank, ING en ABN Amro willen hun afhankelijkheid van Amerikaanse techbedrijven zoveel mogelijk verminderen. Dat bevestigen zij aan de NOS. De drie Nederlandse grootbanken zijn hiervoor in overleg met andere Europese banken.

    Banken leunen nu nog vooral op Amerikaanse technologie, zoals clouddiensten en kunstmatige intelligentie (AI). "Wij zijn afhankelijk van Amerikaanse techgiganten, daar ga ik niet omheen draaien", zegt bestuursvoorzitter Stefaan Decraene van Rabobank tegen de NOS. "Onze belangrijkste it-leveranciers zitten in Amerika."

    Hij reageerde op zorgen bij de Europese Commissie en toezichthouders als de Europese Centrale Bank (ECB) over de afhankelijkheid van Amerikaanse big tech.

    Die zorgen groeiden sinds president Trump in april een wereldwijde handelsoorlog dreigde te ontketenen, ook met de Europese Unie. De afgelopen maanden kwam daar de dreiging van een invasie van Groenland nog bij. De afhankelijkheid van Amerikaanse technologische bedrijven zou kunnen worden ingezet als drukmiddel, vreest de EU.

    Europese soevereiniteit

    Hoewel er volgens Rabo-topman Decraene geen concrete signalen zijn dat Amerikaanse techbedrijven de systemen uit kunnen zetten waardoor bijvoorbeeld klanten geen geld meer kunnen overmaken, is Rabobank zich wel van dit risico bewust. "We werken daarom met een aantal partijen aan oplossingen. Want dit kunnen we als Rabobank niet alleen doen."

    Volgens Decraene hebben de Europese banken zelf het initiatief genomen, en doen zij dit niet onder druk van toezichthouders als de ECB of De Nederlandsche Bank (DNB): "We kijken of we hier cloud- en datastructuren kunnen opzetten om de Europese soevereiniteit te bewaren."

    ING bevestigt dat het in hetzelfde verband werkt aan manieren om minder afhankelijk te worden van Amerikaanse techbedrijven. De bank noemt concreet clouddiensten. Topman Steven van Rijswijk zei twee weken geleden bij de presentatie van de jaarcijfers tegen de NOS dat ING een eigen cloudomgeving heeft: "Maar laten we ons niet voor de gek houden. Veel onderdelen van deze infrastructuur worden geleverd door Amerikaanse ondernemingen."

    Europese iDeal

    Decraene van Rabobank wijst als voorbeeld naar de manier waarop zestien grote Europese banken momenteel samenwerken in Wero, de Europese versie van de Nederlandse betaaldienst iDeal. Dat moet een alternatief worden voor de Amerikaanse betaaldiensten Visa, Mastercard, PayPal, Apple en Google.

    Bij dit European Payments Initiative zijn naast Rabobank, ING en ABN Amro ook grote Europese banken als Deutsche Bank, het Belgische KBC en het Franse BNP Paribas, Crédit Agricole en Société Générale aangesloten.

    Decraene benadrukt dat Europese alternatieven voor Amerikaanse technologie er niet vandaag of morgen zullen zijn: "Het gaat tijd in beslag nemen. Ik denk dat we hier toch praten over drie, vijf jaar."

    Rabobank boekt wat minder winst na recordjaar

    Rabobank heeft het afgelopen jaar iets minder winst gemaakt dan in 2024, toen het een recordwinst boekte, zo maakte de bank vanmorgen bekend bij de presentatie van de jaarcijfers over 2025. De lichte daling kwam vooral doordat de bank meer geld apart moest zetten voor leningen die mogelijk niet worden afbetaald.

    De bank wijst in de jaarcijfers over 2025 naar de schommelde macro-economische omstandigheden van vorig jaar. Dat kwam vooral de handelsoorlog die de Verenigde Staten in april wereldwijd ontkende.

    Onder aan de streept boekte Rabobank een nettowinst van ruim 4,9 miljard euro. Dat 4 procent minder dan de 5,1 miljard euro uit het recordjaar 2024. Wel was de winst vorig jaar hoger dan in 2023.

    Van de winst maakte de coöperatieve bank een vijfde (1 miljard euro) over aan maatschappelijke doelen. Zo ging er 60 miljoen euro naar de bouw van een nieuwe vleugel van het Prinses Máxima Centrum.

  • Gebruikers van de chatapp Discord moeten vanaf volgende maand aantonen dat ze volwassen zijn door middel van een videoselfie of een kopie van een identiteitsbewijs

    Het bedrijf maakte in een blogpost bekend dat vanaf maart "tiener"-instellingen standaard aanstaan voor nieuwe en bestaande gebruikers. "Ons werk op het gebied van veiligheid is voor niemand belangrijker dan voor tienergebruikers", valt er te lezen.

    Consumenten kunnen door de tiener-instellingen alleen maar foto's met gevoelige of seksuele content bekijken en toegang krijgen tot bepaalde chatkanalen en chatgroepen als ze volwassen zijn en hun leeftijd geverifieerd is door Discord.

    Daarnaast worden berichten van onbekenden in een aparte inbox gezet, en krijgen gebruikers een waarschuwingsmelding als ze een vriendschapsverzoek krijgen van onbekenden.

    Deze tienerinstellingen zijn vorig jaar al ingevoerd in het Verenigd Koninkrijk en Australië. Nieuwe regelgeving in deze landen dwong sociale media om de leeftijd te checken van hun gebruikers, zo ook Discord. Nu rolt het bedrijf het wereldwijd uit.

    Wat is Discord?

    Discord is een online platform waar mensen met elkaar kunnen chatten via tekst-, spraak- en videokanalen. Dat kan in besloten of openbare groepen, zogenoemde 'servers'. Deze servers draaien vaak rond een centraal thema, zoals een game, hobby, studie, werk of een bekende persoon. Binnen servers bestaan verschillende kanalen, die functioneren als een soort forum.

    De chatapp werd gelanceerd in 2015 en telt meer dan 200 miljoen maandelijkse gebruikers wereldwijd. In eerste instantie werd het platform vooral gebruikt door gamers, inmiddels maken ook veel andere groepen gebruik van de app.

    Niet alle gebruikers zullen een leeftijdsverificatie moeten doen, zegt Savannah Badalich, directeur productbeleid bij Discord, tegen techwebsite The Verge. De app runt op de achtergrond een programma dat checkt of een account bij een volwassene of een tiener behoort, zonder dat diegene een verificatie hoeft te doen.

    Badalich: "Discord maakt gebruik van accountinformatie zoals hoelang het account bestaat, apparaat- en activiteitsgegevens." Het programma gebruikt niet de inhoud van privéberichten, benadrukt ze.

    Een leeftijdsverificatie zal nodig zijn wanneer de app niet kan bepalen of de gebruiker volwassen is.

    Kritiek op plannen

    In online gemeenschappen is er veel kritiek op. Zo zijn sommige gebruikers bezorgd over de veiligheid van hun data. In oktober vorig jaar bleek dat de identiteitsbewijzen van ongeveer 70.000 gebruikers waren gehackt.

    De data waren via een externe partij uitgelekt. Ook waren zo de IP-adressen, koopgeschiedenis en de laatste cijfers van de creditcard van sommige gebruikers gelekt.

    Discord benadrukt dat het privacy hoog in het vaandel heeft staan en neemt daarom verschillende maatregelen om ervoor te zorgen dat privacygevoelige informatie niet uitlekt. Videoselfies zouden niet opgeslagen worden door het bedrijf; identiteitsbewijzen worden snel verwijderd nadat de leeftijd is geverifieerd en gebruikers kunnen de verificatie van anderen niet zien.





Daginfo.nl -- Een verzameling van lokaal, regionaal en landelijk nieuws in een handig overzicht.
Generate date: [Tue, 10 Feb 2026 15:35:53 +0100]