daginfo.nl
Een verzameling van lokaal, regionaal en landelijk nieuws in een handig overzicht.
Google
Dit domein (daginfo.nl) is te koop. Interesse? Neem contact met ons op via info@daginfo.nl

Wo. 4 Maart 2026
Week 10

Geselecteerde regio:
Alphen aan den rijn

Regio:
BR6
BR6 - De lokale omroep van Bodegraven - Reeuwijk

NU.nl
Het laatste nieuws het eerst op NU.nl

NOS Nieuws
NOS Nieuws

  • Het bedrijf achter de eerste Nederlandse testrit met de hyperloop is failliet. Gisteren sprak de rechtbank het faillissement uit van Hardt Hyperloop. De Delftse start-up haalde miljoenen op voor de ontwikkeling van een soort snelle trein in een buis.

    De oorzaak van het faillissement is niet bekend. De curator zegt tegen RTL Z niet te weten of er een doorstart komt. Hardt Hyperloop werd opgericht in 2017 uit een studententeam van de TU Delft dat al deelnam aan ontwerpwedstrijden.

    De hyperloop is een concept dat sinds vijftien jaar onder de aandacht wordt gebracht door Elon Musk en zijn bedrijf SpaceX. Het houdt in dat reizigers in een capsule door een vacuümbuis worden getrokken. In theorie zou het reistijd drastisch kunnen verkorten, maar het idee is nooit verder gekomen dan de testfase.

    Wel halen hyperloop-projecten miljoenen aan investeringen op, dat gold ook voor Hardt Hyperloop. Met een investering in 2019 bouwde het Nederlandse bedrijf een grote testbaan in het Groningse Veendam. De provincie en het Rijk staken volgens RTV Noord 7,5 miljoen euro aan publiek geld in het project. De Europese Unie kende enkele jaren later 12 miljoen euro subsidie toe aan de testbaan.

    Groningse testbaan

    De testbaan staat tegenwoordig los van het bedrijf dat nu failliet is. De directeur van het European Hyperloop Center hoopt dat de ontwikkeling van de hyperloop door kan gaan, nu de belangrijkste partner bankroet is. Tegen de streekomroep RTV1 zegt hij dat de toekomst van het centrum opnieuw verkend moet worden.

    Hardt Hyperloop was een van de grootste spelers in een samenwerkingsverband tussen Europese en internationale bedrijven die zich bezighouden met het experiment. De Europese Unie wil zo de krachten bundelen om het idee tot een succes te maken.

    In een rapport van afgelopen november zei de Europese Commissie dat de hyperloop een steeds serieuzer idee wordt, maar dat er nog grote uitdagingen zijn. Zo zijn er geen duidelijke businessmodellen en zijn de investeringskosten hoog.

  • In Nijmegen is een grote partij vervalste merkartikelen gevonden. Het gaat onder meer om kleding, schoenen en accessoires die moesten lijken op die van merken als Dior, Prada en Louis Vuitton.

    De spullen lagen in een volledig ingerichte showroom in een gebouw op een industrieterrein in Nijmegen. In een naastgelegen zeecontainer lagen nog meer neppe merkartikelen. In totaal werden er zo'n 11.000 stuks geteld. Naast het gebouw staat een woning en daar werden verdovende middelen gevonden.

    De partij neppe merkartikelen werd gevonden bij een integrale controle van de douane, de gemeente Nijmegen en de Arbeidsinspectie.

    Zij hebben de zaak nu overgedragen aan de FIOD, de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst. Zij zijn een strafrechtelijk onderzoek gestart, onder leiding van het Functioneel Parket, dat binnen het OM bezig is met onder meer het tegengaan van fraude en milieucriminaliteit. Er is nog niemand opgepakt.

    Spullen vernietigd

    Alle gevonden kleding, schoenen en accessoires worden vernietigd. De FIOD zegt daarover dat er strikte regels gelden bij het vinden van neppe merkartikelen. Die spullen mogen niet gedoneerd worden of naar de kringloop gebracht worden omdat ze niet terug in omloop mogen komen.

    Voor neppe merkkleding kunnen ook veiligheids- en kwaliteitsrisico's gelden, bijvoorbeeld omdat onbekend is welke verf- of kleurstoffen zijn gebruikt. Daarom mag het bijvoorbeeld ook niet gedoneerd of gerecycled worden. "Veiligheid en het tegengaan van criminaliteit staan voorop", aldus de FIOD.

  • De schoonmaak van wat wel de grootste drugsput van Europa wordt genoemd, is bijna afgerond. De provincie Noord-Brabant heeft meer dan 400 bomen bij Halsteren gekapt en enorme hoeveelheden vervuilde grond en vervuild grondwater afgevoerd. Daarna is schone grond aangebracht.

    Het mensenwerk is nu klaar. Bacteriën die van nature in de grond zitten moeten ervoor zorgen dat de rest van de bodem zich herstelt. Maar "het zal nog tientallen jaren duren voordat hier weer het bos vol leven staat", aldus de provincie Noord-Brabant.

    De drugsput op de Brabantse Wal, op een steenworp afstand van het Zeeuwse Tholen, werd in 2021 ontdekt. Tot zo'n 7 meter diep werd een giftige cocktail van chemicaliën ontdekt die daar waarschijnlijk jaren achtereen waren gedumpt.

    Boswachter Erik de Jonge schatte dat er een hoeveelheid drugsafval met de omvang van 37 zeecontainers in de bossen bij Halsteren in de grond zat. Volgens hem was een groot deel van het bodemleven dood en sijpelde het afval steeds dieper door in het grondwater. Al snel werd gesproken van de 'grootste drugsput van Europa'.

    Megadrugsdump

    Er is lang gesteggeld over de vraag wie de schoonmaak moest betalen. De vervuiler betaalt, is het uitgangspunt. Maar wie verantwoordelijk was voor de megadrugsdump, is nooit opgehelderd.

    Wel is duidelijk dat vlakbij, in een loods aan de rand van de Brabantse Wal, een Zuid-Amerikaans drugskartel actief was. In 2020 werd daar cocaïne verwerkt. Toen de politie daar begin 2021 binnenviel, was er niemand meer. Wel ontdekte boswachter De Jonge vlak bij de verlaten loods de put.

    Omdat die bij een waterwingebied en in een Natura 2000-zone ligt, besloten provincie en het Rijk uiteindelijk om het grootste deel van de schoonmaakkosten te dragen.

    Sterk vervuilde grond

    In 2023 werden 400 bomen op en rond de heuvel gekapt. 5000 kubieke meter grond werd weggegraven. Dat was nodig om zo'n 1200 kuub sterk vervuilde grond veilig te kunnen verwijderen. Bijna de helft daarvan is ook echt weggehaald, het zand is afgevoerd naar een gespecialiseerd bedrijf in Moerdijk.

    In het bos ontstond een metersdiep gat met een oppervlak van 2000 vierkante meter. "Een krater in het bos of er een wolkenkrabber gebouwd zou gaan worden", stelt de provincie.

    Daarna volgde de schoonmaak van ruim 6000 kubieke meter vervuild grondwater door het te filteren in een soort fabriekje naast het terrein. Experts wisten 750 kilo aan pure, giftige drugsgrondstoffen uit het grondwater te zeven.

    Daarna is in de put schoon stuifzand uit de buurt gestort en daarbovenop zo'n 30 centimeter humusrijke bosgrond. De heuvel is nog kaal, maar lijkt op 'vroeger'.

    Mezen, lijsters en houtduiven

    Boswachter Erik de Jonge kijkt bij Omroep Brabant met gemengde gevoelens terug op de afgelopen vijf jaar. "Dit is natuurlijk het monument van ellende in Brabant", zegt hij. Tegelijkertijd ziet en hoort De Jonge herstel. "Ik zie sporen van reeën en ik hoor mezen, lijsters en houtduiven."

    "We hebben afgelopen najaar rogge gezaaid om het bodemleven te stimuleren", aldus de boswachter. "Zodra de bodem het weer aankan, willen we mooi gemengd bos gaan planten." Mogelijk is dat volgend najaar.

    Volgens De Jonge "komt er een moment dat er weer vogels in de boomtoppen broeden en reeën liggen te rusten in de dekking". "De natuur is veerkrachtig genoeg om zich zelfs op deze plek weer te herstellen."





Daginfo.nl -- Een verzameling van lokaal, regionaal en landelijk nieuws in een handig overzicht.
Generate date: [Wed, 04 Mar 2026 17:26:04 +0100]