daginfo.nl
Een verzameling van lokaal, regionaal en landelijk nieuws in een handig overzicht.
Google
Dit domein (daginfo.nl) is te koop. Interesse? Neem contact met ons op via info@daginfo.nl

Do. 15 Januari 2026
Week 03

Geselecteerde regio:
Alphen aan den rijn

Regio:
BR6
BR6 - De lokale omroep van Bodegraven - Reeuwijk

NU.nl
Het laatste nieuws het eerst op NU.nl

NOS Nieuws
NOS Nieuws

  • De vier bemanningsleden van het ISS (International Space Station) zijn onderweg naar de aarde. Dinsdagavond laat (Nederlandse tijd) verlieten ze het ruimtestation. Dat is enkele weken eerder dan de bedoeling was, omdat een van de astronauten een 'ernstige medische aandoening' heeft.

    Wat precies, maakte ruimtevaartorganisatie NASA niet bekend. De toestand van de astronaut is wel stabiel. Het is voor het eerst in de 25-jarige geschiedenis van het ISS dat een noodterugkeer nodig is.

    De verwachting is dat de capsule waarmee de vier terugkeren donderdagochtend ergens na 08.00 uur weer terug is op aarde. Dan komt hun capsule, hangend aan parachutes, terecht in de Grote Oceaan bij Californië.

    400 kilometer hoog

    Gemiddeld blijven de bemanningen zo'n acht maanden in het station dat op zo'n 400 kilometer hoogte in een baan om de aarde draait.

    De vier bemanningsleden zijn Mike Fincke (58) en Zena Cardman (38) uit de Verenigde Staten, de Rus Oleg Platonov (39) en de Japanner Kimiya Yui (55). Zij zaten sinds begin augustus in het ISS en het was de bedoeling dat ze daar tot februari zouden blijven.

  • President Zelensky is van plan de noodtoestand voor de energiesector in Oekraïne af te kondigen. Aanleiding zijn de intensivering van Russische aanvallen op kritieke energie-infrastructuur en de extreme vrieskou in het land.

    "De gevolgen van Russische aanvallen en verslechterende weersomstandigheden zijn ernstig", schrijft Zelensky op X. "Reparatieploegen, energiebedrijven en de Oekraïense noodhulpdienst blijven de klok rond werken om de elektriciteit en verwarming te herstellen. De problemen vereisen een dringende oplossing."

    Geen stroom

    De omstandigheden in de Oekraïense hoofdstad Kyiv, maar ook in andere delen van het land, zijn extreem, met temperaturen ver onder het vriespunt. Terwijl het steeds kouder wordt, voert Rusland de aanvallen op de Oekraïense energie-infrastructuur verder op.

    Begin deze week voerde Rusland aanvallen uit op onder meer een energiecentrale in Kyiv. Volgens de eigenaar is het sinds oktober de achtste keer dat deze centrale werd geraakt. In enkele buitenwijken van Kyiv en in de omgeving van de hoofdstad zijn de elektriciteit en de drinkwatervoorziening uitgevallen.

    Volgens The Kyiv Independent zat gisteren 70 procent van de inwoners van de hoofdstad zonder stroom. Het is de grootste stroomuitval in Kyiv sinds het begin van de oorlog.

    Ook zaten zeker 400 appartementencomplexen gisteren zonder verwarming en de situatie is sindsdien niet verbeterd. De burgemeester van Kyiv, Klytsjko, noemde de energiecrisis in de hoofdstad "ongeëvenaard". "Dit is de eerste keer in vier jaar van grootschalige oorlog dat we een situatie van deze omvang hebben gezien", schreef Klytsjko in een Telegram-bericht.

    Christiaan Paauwe, correspondent Midden- en Oost-Europa:

    "Sinds het begin van de grootschalige invasie voert Rusland luchtaanvallen uit op de energie-infrastructuur om de wil van de Oekraïeners te breken. Maar in Kyiv is de impact hiervan nog niet eerder zo groot geweest. Zware aanvallen hebben ertoe geleid dat honderden flatgebouwen zonder verwarming zitten. De stroom valt grote delen van de dag uit en op veel plekken zijn problemen met de watervoorziening. Dat gecombineerd met het winterweer en temperaturen tot -16 graden, leidt tot een nijpende situatie.

    Burgemeester Klytsjko heeft inwoners opgeroepen om tijdelijk de stad te verlaten als ze dat kunnen. Al is er geen sprake van een evacuatiebevel of een uittocht. Voor veel inwoners is het een principekwestie geworden om ondanks alles niet op te geven. Bovendien doen de autoriteiten er alles aan om de infrastructuur zo snel mogelijk te repareren. Maar hoe vaak kan iets dat kapot is, weer gemaakt worden? Want op een gegeven moment raken bijvoorbeeld de reserveonderdelen op. Dat weet Moskou ook. De verwachting is dat meer zware luchtaanvallen zullen volgen en dat Oekraïne nog loodzware wintermaanden tegemoet gaat."

    Rusland zet kou in als wapen en valt heviger dan ooit de Oekraïense gas- en elektriciteitsinfrastructuur aan. De gevolgen voor burgers zijn enorm. Vandaar dat Zelensky noodmaatregelen neemt om de situatie te verbeteren. Zo komt er een coördinatiecentrum om problemen in Kyiv aan te pakken, met de vicepremier en de pas benoemde minister van Energie, Shmyhal, die het werk zal overzien.

    Volgens Zelensky heeft Kyiv zich aanzienlijk minder goed voorbereid dan andere grote steden, zoals Charkiv, op grootschalige Russische aanvallen op de energie-infrastructuur. "Zelfs de afgelopen dagen zie ik niet voldoende intensiteit", zei hij. "Dit moet dringend worden gecorrigeerd. Er moeten beslissingen worden genomen."

    Avondklok herzien

    Ook wil de Oekraïense regering in gesprek gaan met buitenlandse partners om kritieke energieapparatuur aan te schaffen die als back-up kan dienen. Ook wil Zelensky meer elektriciteit importeren en extra hulptenten in Kyiv neerzetten, die worden verwarmd met noodstroom.

    Hij liet weten dat de avondklok in de hoofdstad (die tussen middernacht en 05.00 uur 's ochtends geldt) wordt herzien, zodat burgers ook gedurende de nacht toegang hebben tot de hulptenten. Daar kunnen mensen zich wat opwarmen en hun telefoon opladen.

    Zelensky besloot onlangs een nieuwe stafchef en nieuwe ministers aan te stellen, onder meer voor Defensie en Energie. Vandaag sprak de defensieminister voor het eerst nadat zijn aanstelling was goedgekeurd door het parlement. Zijn belangrijkste taak is om de krijgsmacht van Oekraïne te hervormen en te moderniseren.

    Volgens hem zijn er nu zo'n twee miljoen Oekraïners die de dienstplicht ontlopen. Het land kampt daardoor met kritieke tekorten in het leger.

    Rusland lijdt grote verliezen aan het front. Vorig jaar riep president Poetin het hoogste aantal dienstplichtigen op sinds 2011. Daardoor moet dat aantal groeien naar 1,5 miljoen actieve militairen en krijgt het Russische leger een totale krijgsmacht van 2,39 miljoen militairen, inclusief reservisten.

    Nieuwsuur sprak de burgemeester van Kyiv over de erbarmelijke omstandigheden in de stad:

  • Beoogde oppositiepartijen hebben nog geen idee hoe D66, CDA en VVD steun gaan zoeken voor de plannen van hun minderheidskabinet. Dat zeggen ze na twee dagen met gesprekken met de formerende partijen. Behalve de SGP, die morgen op gesprek gaat, en de PVV, die het nut van praten niet inziet, zijn alle partijen nu op gesprek geweest.

    GroenLinks-PvdA-leider Klaver, die het minderheidskabinet een "risicovol experiment in turbulente tijden" noemt, had verwacht meer te horen over hoe de drie "begrotingen aan meerderheden willen helpen". Hij miste een "financiële plaat" en concludeert dat partijen "nog geen idee hebben hoe ze het gaan doen".

    Die indruk hadden Volt-leider Dassen en SP-leider Dijk ook. Volgens Dassen zijn de drie nog "heel erg aan het zoeken". Dijk vreest chaos en denkt dat het allemaal heel wankel gaat worden. Maar er ligt nog geen concreet stuk, en zonder inhoud praten is lastig, erkent Dijk.

    'Geluisterd naar partijen'

    D66-leider en beoogd premier Jetten begrijpt dat partijen meer over de inhoud willen weten. "Ik snap dat sommige partijen het liefst nu alle conceptteksten van ons zouden zien, maar wij moeten eerst de inhoudelijke financiële onderhandelingen daarover afronden", zei hij. Daar gaan de drie nu ook weer hard mee aan de slag, zegt Jetten. Hij spreekt tegen dat er geen idee is hoe ze in een minderheidskabinet willen samenwerken. Zelf had hij "een heel andere indruk van de gesprekken" dan "wat hij in sommige liveblogs las".

    De ambitie is nog steeds om met een programma met scherpe keuzes te komen. Er is volgens Jetten zeker ook geluisterd naar ideeën van andere partijen. Niet alles kon volgens hem "meteen op applaus rekenen", maar er zaten "zeker goede ideeën bij". Jetten sluit niet uit dat één, twee of drie partijen nog een keer op gesprek gevraagd worden. Maar de komende tijd gaan nu eerst de drie partijen met de plannen verder.

    Jetten heeft er vertrouwen in dat een minderheidskabinet op grote thema's als stikstof en woningbouw straks "brede steun kan krijgen uit de Tweede Kamer". Het is de ambitie met een goede ministersploeg te komen die de Kamer steeds in een vroeg stadium bij plannen zal betrekken, aldus Jetten.

    Miljarden voor defensie

    Welke plannen er ook komen, duidelijk is al dat D66, VVD en CDA miljarden voor defensie en veiligheid willen. Om aan de NAVO-normen te voldoen is zo'n 16 tot 19 miljard per jaar nodig. Ook een Kamermeerderheid is voor hogere defensieuitgaven, maar waar het van betaald moet worden is nog de vraag. De drie formerende partijen willen onder meer de zorgkosten omlaag brengen, wat bij partijen als GroenLinks-PvdA en de PVV op weerstand stuit.

    De kans is groot dat partijen in ruil voor steun van de plannen van het minderheidskabinet vaak wat zullen terugvragen, of juist iets blokkeren.

    'Liberale etalagepolitiek'

    Vraag is dus hoe straks die totaalpuzzel gemaakt en betaald kan worden. Een nieuwe minister van Financiën kan het nog wel eens heel druk krijgen. Wat ChristenUnie-leider Bikker betreft moet hij of zij straks soms "net even wat meer gaan meedenken in plaats van tegen denken".

    Bikker zit ook niet te wachten op "liberale etalagepolitiek". De moties die ze voor de kerst zag verschijnen over onderwijsvrijheid, koopzondagen en het verruimen van embryokweek vond ze bepaald geen uitgestoken hand naar de ChristenUnie. Maar ze wacht de plannen van de drie af en zal die op de inhoud bekijken.

    Ook Klaver zit er ondanks de vraagtekens bij het slagen van het experiment zo in, hoewel de grote vraag volgens hem blijft wat de drie willen en hoe. "Ik weet niet óf ze met ons willen samenwerken, maar ze móeten met ons samenwerken", zei hij, doelend op het aantal zetels van zijn partij in de Tweede, maar vooral ook de Eerste Kamer.

    Partij voor de Dieren-leider Ouwehand begrijpt ook niet hoe partijen het voor zich zien. "Ze hebben een poging gedaan om het uit te leggen, maar dat is niet gelukt", zei ze na afloop van haar gesprek. Ouwehand is "niet per se tegen een minderheidskabinet". Maar ze begrijpt niet waarom "redelijke partijen zoals GroenLinks-PvdA" niet mogen meedoen aan een kabinet", om dan vervolgens "zo'n beetje de hele Tweede Kamer te vragen mee te helpen". Mensen in het land snappen dat niet, denkt ze, en of dat het vertrouwen in de politiek gaat herstellen is volgens haar ook maar de vraag.





Daginfo.nl -- Een verzameling van lokaal, regionaal en landelijk nieuws in een handig overzicht.
Generate date: [Thu, 15 Jan 2026 00:38:01 +0100]