daginfo.nl
Een verzameling van lokaal, regionaal en landelijk nieuws in een handig overzicht.
Google
Dit domein (daginfo.nl) is te koop. Interesse? Neem contact met ons op via info@daginfo.nl

Za. 20 December 2025
Week 51

Geselecteerde regio:
Alphen aan den rijn

Regio:
BR6
BR6 - De lokale omroep van Bodegraven - Reeuwijk

NU.nl
Het laatste nieuws het eerst op NU.nl

NOS Nieuws
NOS Nieuws

  • De voormalige Pakistaanse premier Imran Khan is veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeventien jaar vanwege corruptie. De straf komt boven op een eerdere veroordeling, in een andere corruptiezaak. Khan zit al ruim twee jaar vast.

    De rechtbank legde ook zeventien jaar cel op aan Khans vrouw. Beiden moeten ook een boete betalen.

    De Toshakhana 2-zaak draait om de aankoop van staatsgeschenken. De Saudische kroonprins Mohammed bin Salman deed de Pakistaanse staat dure horloges en juwelen cadeau toen Khan in 2021 als premier een staatsbezoek bracht. Volgens aanklagers kochten Khan en zijn vrouw die geschenken vervolgens voor een spotprijs over, wat in strijd is met de regels rond geschenken.

    De advocaat van de 73-jarige Khan is niet te spreken over de uitspraak. Volgens hem heeft de rechtbank het vonnis uitgesproken zonder de verdediging aan te horen.

    Tientallen rechtszaken

    De voormalige cricketspeler Khan werd in 2018 voor het eerst premier. In 2022 werd hij afgezet na een motie van wantrouwen die door de oppositie werd ingediend.

    Een jaar later werd hij opgepakt voor meerdere aanklachten, waaronder corruptie en het lekken van staatsgeheimen. Sindsdien zit hij vast en lopen er tientallen rechtszaken tegen hem.

    De voormalige premier werd afgelopen januari al veroordeeld tot veertien jaar cel voor corruptie. Hij had zich volgens de rechtbank laten omkopen door een vastgoedmagnaat. Khan zou in ruil voor financiële diensten twee stukken grond hebben gekregen.

    Populair

    Khan heeft alle aantijgingen altijd tegengesproken en zegt dat hij politiek monddood wordt gemaakt. Ook critici zeggen dat de lange veroordelingen een manier zijn om Khan in de cel te houden.

    De oud-premier is nog altijd populair in zijn land. Zijn aanhangers gaan regelmatig de straat op om zijn vrijlating te eisen. Daarbij worden honderden mensen door de Pakistaanse autoriteiten opgepakt.

  • Het statiegeldsysteem wordt voor het overgrote deel betaald door consumenten die hun flesjes en blikjes niet inleveren. Dat blijkt uit cijfers van producentenorganisatie Verpact. De producenten zelf dragen veel minder bij, hoewel zij verantwoordelijk zijn voor de inzameling.

    In 2024 was het bedrag dat consumenten lieten liggen door hun flesjes en blikjes niet in te leveren bijna 140 miljoen euro. Daarmee werd ongeveer driekwart van het statiegeldsysteem gefinancierd. Producenten droegen 33 miljoen euro bij.

    Volgens Maarten van Heuven van actiegroep Fair Resource Foundation is de verhouding nu heel scheef. Hij noemt het logisch dat consumenten wat bijdragen aan het statiegeldsysteem, maar volgens hem is het doorgeslagen. "Over de jaren 2021 tot en met 2024 gaat het om een bedrag van een half miljard euro aan niet uitbetaald statiegeld."

    Dat is volgens hem deels te wijten aan de consumenten zelf, die de blikjes en flesjes in de prullenbak of in de berm gooien. Maar daarnaast schieten de producenten tekort. "Verpact is te laat begonnen met investeren in meer en betere inlevermachines."

    Zelf statiegeldmachines betalen

    Verpact vindt niet dat er sprake is van een scheve verhouding tussen wat consumenten en producenten bijdragen aan het statiegeldsysteem. "Het is door de wet dat we dit moeten doen", aldus directeur Hester Klein Lankhorst. "Het niet geinde statiegeld moet terug in het systeem."

    Verpact zegt dat er wel degelijk op tijd in machines is geïnvesteerd, al kan de organisatie niet zeggen hoeveel. "Dat maakte toen deel uit van de totale vergoeding aan supermarkten", licht financieel directeur Jeroen Kluiters toe. "Die kochten er vervolgens zelf machines van."

    Met de introductie van statiegeld op blikjes in 2023 veranderde dat. "Toen zijn we zelf statiegeldmachines gaan financieren voor innamepunten", aldus Kluiters. In 2023 en 2024 ging het om investeringen van in totaal 155 miljoen euro.

    90 procent

    Verpact-directeur Klein Lankhorst verwacht dat er de komende jaren steeds meer statiegeld wordt uitbetaald omdat de inzameling verbetert. Ze vindt dat een goede ontwikkeling. "Doel is om te voldoen aan de wettelijke inzamelnorm."

    Producenten zijn wettelijk verplicht om 90 procent van alle plastic flessen en blikjes in te zamelen, maar halen dit al jaren niet. Na grote druk van de toezichthouder, de Inspectie Leefomgeving en Transport, is het inzamelpercentage wel aan het stijgen.

    Producenten moeten voortaan wel relatief meer gaan bijdragen aan het statiegeldsysteem. Volgend jaar moeten ze voor elk blikje dat ze op de markt brengen 1 cent afdragen, vijf keer zoveel als nu.

    Voor flesjes werd die bijdrage twee jaar geleden nog verlaagd. Daar verandert komend jaar nog niets aan.

    'Geen prioriteit'

    Om de inzameling verder omhoog te krijgen, pleit Verpact inmiddels voor een innameplicht, iets waar het zich eerder niet over uit durfde te spreken. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat doet daar op dit moment onderzoek naar.

    Ook de Fair Resource Foundation is daarvoor. Wel blijft de organisatie kritisch. "Verpact heeft sinds de lancering van statiegeld op flesjes in 2021 ingezet op vrijwillige donatiebakken in plaats van op inleverpunten waar je statiegeld terug kan krijgen", aldus Van Heuven. "Het daadwerkelijk teruggeven van statiegeld was vanaf het begin al niet de prioriteit."

    OM legt Heineken een boete op van anderhalf miljoen euro

    Het Openbaar Ministerie (OM) legt Heineken een boete op van anderhalf miljoen euro vanwege het overtreden van de statiegeldregels. De bierbrouwer vulde tussen 1 en 11 april 2023, toen statiegeld op blik verplicht werd, nog ruim 7,2 miljoen blikjes zonder statiegeld.

    Milieuorganisatie Fair Resource Foundation bracht de zaak aan het rollen en deed aangifte tegen Heineken. Het OM opende vervolgens een onderzoek. Daaruit bleek dat Heineken de regels verkeerd had geïnterpreteerd. Blikjes die zonder statiegeld voor 1 april waren gevuld, mochten na de ingangsdatum nog verkocht worden. Het was niet toegestaan om nog lege, niet-statiegeldblikken te vullen na 1 april, maar Heineken had dat dus wel gedaan.

    De bierbrouwer laat in een reactie weten dat de invoering een "complexe overgang" was. Naast het betalen van de boete doet Heineken een donatie van 500.000 euro aan een goed doel dat het statiegeldsysteem helpt versnellen.

  • Inwoners van Moerdijk zijn niet van plan zich neer te leggen bij de compensatie die ze krijgen als het dorp moet verdwijnen. Ze willen niet de beloofde 100 procent vergoeding voor huiseigenaren, maar zetten in op 350 procent. Dat zegt het Bewonerscollectief Moerdijk tegen EenVandaag.

    Het college van burgemeester en wethouders stelde vorige maand voor om Moerdijk op te heffen, tot schok van de inwoners. Het dorp met 1100 inwoners moet plaatsmaken voor de uitbreiding van het nabijgelegen haven- en industriegebied. Er moet een knooppunt in de energietransitie komen, met een nieuw hoogspanningsstation en meerdere waterstoffabrieken.

    Overigens is een definitief besluit nog niet genomen, al lijkt het er wel sterk op dat Moerdijk zal verdwijnen. De provincie en het toekomstige kabinet zullen daarover in juni een knoop doorhakken.

    In de tussentijd gaat het vooral over hoe woningbezitters moeten worden gecompenseerd. De gemeente heeft de bestaande regeling onlangs uitgebreid. Bewoners kunnen nu hun huis voor 100 procent van de taxatiewaarde verkopen, waar dat eerder 95 procent was. Maar wat betreft de bewoners is dat te weinig.

    Emotionele schade

    "Het gaat om veel meer dan een huis alleen", zegt voorzitter Marianne Quik van het Bewonerscollectief Moerdijk tegen EenVandaag. "Wat we hier hebben opgebouwd is niet te taxeren. We zetten daarom in op minstens 350 procent. Daarin hebben we ook andere zaken meegerekend, zoals het kopen van een nieuwe woning, verhuiskosten en de emotionele schade."

    Dat zegt ook advocaat Geert-Jan Knoops, die door de betrokkenen is ingehuurd om de compensatie aan te vechten. Hij kijkt verder dan alleen de Nederlandse wetgeving. "Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens gaat minimaal uit van 100 procent, maar kijkt nadrukkelijk verder", zegt hij. Knoops vindt dat de gemeente ook factoren als verlies van sociaal leven, cultureel erfgoed en activiteiten van bedrijven moet meenemen. Anders "leg je een onredelijke belasting op bewoners", stelt hij.

    Wethouder Danny Dingemans zegt tegen EenVandaag dat hij 350 procent compensatie ambitieus vindt. "Maar het zou best zo kunnen zijn dat dat inderdaad de prijs is waar je op uitkomt als je al die componenten die die schade betreffen voor inwoners meeneemt."





Daginfo.nl -- Een verzameling van lokaal, regionaal en landelijk nieuws in een handig overzicht.
Generate date: [Sat, 20 Dec 2025 11:05:32 +0100]