daginfo.nl
Een verzameling van lokaal, regionaal en landelijk nieuws in een handig overzicht.
Google
Dit domein (daginfo.nl) is te koop. Interesse? Neem contact met ons op via info@daginfo.nl

Wo. 10 December 2025
Week 50

Geselecteerde regio:
Alphen aan den rijn

Regio:
BR6
BR6 - De lokale omroep van Bodegraven - Reeuwijk

NU.nl
Het laatste nieuws het eerst op NU.nl

NOS Nieuws
NOS Nieuws

  • De rechtbank in Alkmaar heeft twee meisjes van 14 en 16 jaar veroordeeld tot taak- en leerstraffen. Ook moeten ze zich onder behandeling stellen. Volgens de rechtbank zijn de twee schuldig aan poging tot brandstichting op acht verschillende plekken in Alkmaar.

    De twee mogen ook geen contact meer hebben met elkaar, meldt NH Nieuws.

    De rechtbank somt in zijn vonnis op wat er op 16 augustus vorig jaar gebeurde, "De twee verdachten hebben in de binnenstad van Alkmaar brand gesticht in achtereenvolgens de bibliotheek, de McDonald's, de HEMA, de Xenos, de Grote Kerk, de Decathlon en de bioscoop Vue", aldus de rechtbank.

    "Na deze brandstichtingen in het centrum zijn ze naar winkelcentrum De Mare gegaan waar zij rond 19:15 uur brand hebben gesticht in de winkel KiK. Die winkel is volledig uitgebrand."

    Uit gegevens van de politie blijkt dat de twee bij KiK, een kledingzaak, een nekkussen in brand staken en dat tussen de winkelschappen plaatsten. Even later stond het hele pand in lichterlaaie. Veel bewoners van de nabijgelegen flats hadden last van dikke, zwarte rookwolken.

    Onduidelijk waarom

    In het vonnis staat dat de branden "grote impact" hadden in de stad. Minstens even vervelend vindt de rechtbank het dat tot op de dag van vandaag onduidelijk is waarom de meisjes acht achtereenvolgende pogingen tot brandstichting deden. De rechtbank noemt dat "onbevredigend voor de slachtoffers en de overige betrokkenen".

    De enige die iets over hun motief heeft gezegd, is de advocaat van de twee tieners. Hij noemde ze in augustus 'kwetsbare meisjes' die uit verveling zouden hebben gehandeld zonder dat sprake was van een gerichte actie.

    Heel erg geschrokken

    "Het was niet hun bedoeling om hele winkels of gebouwen in brand te steken. Ze hebben zich niet gerealiseerd dat dit wel kon gebeuren. Ze zijn heel erg geschrokken", aldus de Alkmaarse advocaat Boskma.

    De rechter stelt nu dat een langere celstraf eigenlijk op zijn plaats zou zijn. Maar noemt die "niet in het belang van de ontwikkeling van de kinderen", In plaats daarvan krijgen de twee een voorwaardelijke jeugddetentie van 90 dagen opgelegd, met een proeftijd van twee jaar.

    De twee moeten niet alleen taak- en leerstraffen doen maar zich ook melden bij de jeugdreclassering en een verplichte behandeling volgen. Doen ze dat niet, dan gaan ze alsnog de jeugdgevangenis in.

    Daarnaast moeten ze een schadevergoeding van samen ongeveer 130.000 euro betalen. Omdat de jongste verdachte tijdens de brandstichtingen jonger was dan 14 jaar, zijn haar ouders verantwoordelijk voor de betaling van haar deel van de schadevergoeding.

  • Het duurt waarschijnlijk nog tien jaar voordat de Betuweroute ook in Duitsland is uitgebreid met een derde spoor en dus daadwerkelijk helemaal is afgerond. Dat schrijft demissionair staatssecretaris Aartsen (Openbaar Vervoer) in een brief aan de Tweede Kamer vandaag.

    Het Nederlandse deel is al jaren klaar en het wachten is op de Duitse spoorwegbeheerder om de laatste zeventig kilometer van Zevenaar naar Oberhausen af te maken. Tot en met mei 2026 wordt er intensief aan het spoor gewerkt in het buurland, maar daarna vinden er vooral werkzaamheden op andere plekken plaats.

    Aartsen ziet het niet snel gebeuren dat Duitsland de Betuweroute voorrang geeft. "In de periode 2025-2035 zullen in Duitsland grootschalige werkzaamheden plaatsvinden voor vervanging en opwaarderen naar Europese standaarden van de infrastructuur. Deze werkzaamheden kunnen impact hebben op de capaciteit om te kunnen bouwen aan het Derde Spoor, ook na 2030."

    Belangrijk voor Nederland

    Bij Zevenaar komt de Betuwelijn voor vrachtverkeer uit op het normale spoor. Tussen Zevenaar en de Duitse grens is al drie kilometer extra spoor aangelegd. Maar bij de grens houdt dit derde spoor abrupt op.

    Vooralsnog heeft de Duitse evenknie van ProRail, DB InfraGO, nog geen definitieve opleverdatum gecommuniceerd. Dat baart de staatssecretaris zorgen. "Ik betreur deze situatie, omdat de oplevering van het Derde Spoor belangrijk is voor het Nederlands spoorwegnetwerk, met name de Betuweroute."

    Aartsen stelt in de brief dat hij de gesprekken met Duitsland wil voortzetten en de "samenwerking wil intensiveren om tot een concrete opleverdatum te komen".

    De Betuwelijn is een 160 kilometer lang goederenspoor tussen de Rotterdamse haven en de Duitse grens dat in 2007 in gebruik werd genomen. Nederland en Duitsland hebben al in 1992 afgesproken dat het spoor tot Oberhausen doorgetrokken zou worden om het goederenvervoer tussen de Rotterdamse haven en het Duitse Ruhrgebied te verbeteren.

    Tot op de dag van vandaag is er van een spoor tot Oberhausen nog geen sprake in Duitsland. Het verwachte opleverjaar blijft maar opschuiven en ook zijn nog steeds niet alle vergunningen rond voor de werkzaamheden.

  • De politie heeft twee mannen opgepakt voor betrokkenheid bij de dood van een 49-jarige treinschoonmaker vorig jaar juli. Ook worden zij verdacht van het veroorzaken van letsel bij de 63-jarige collega van het slachtoffer.

    Op 9 juli raakten de twee medewerkers onwel na een schoonmaakdienst op een opstelterrein bij Utrecht Centraal. Collega's zagen dat het niet goed ging met de mannen en schakelden de hulpdiensten in.

    Beide schoonmakers moesten naar het ziekenhuis, een dag later overleed de 49-jarige. Uit onderzoek is gebleken dat de twee mannen na hun dienst hadden gedronken uit een fles waar vloeibaar MDMA in zat, meldt de politie. Dit stofje is het hoofdbestandsdeel van xtc. Waar ze de fles vandaan hadden is niet bekend.

    Nog twee aanhoudingen

    In hetzelfde onderzoek zijn nog twee mannen opgepakt. Die worden verdacht van het veroorzaken van ernstig blijvend letsel bij een man uit Capelle aan den IJssel, vorig jaar december. De destijds 46-jarige man raakte toen ook onwel na het drinken van vloeibaar MDMA. Dat was in zijn eigen woning.

    Een van de mannen die verdacht worden voor betrokkenheid bij de dood van de schoonmaker, werd vorig jaar september al opgepakt. Hij had zich gemeld bij het politiebureau na een uitzending van Opsporing Verzocht. De verdachte werd later vrijgelaten maar is vandaag opnieuw aangehouden, meldt de politie.

    Het viertal wordt ook verdacht van deelname aan een criminele organisatie. Ze zitten vast voor verhoor.





Daginfo.nl -- Een verzameling van lokaal, regionaal en landelijk nieuws in een handig overzicht.
Generate date: [Wed, 10 Dec 2025 16:12:07 +0100]