daginfo.nl
Een verzameling van lokaal, regionaal en landelijk nieuws in een handig overzicht.
Google
Dit domein (daginfo.nl) is te koop. Interesse? Neem contact met ons op via info@daginfo.nl

Di. 9 December 2025
Week 50

Geselecteerde regio:
Alphen aan den rijn

Regio:
BR6
BR6 - De lokale omroep van Bodegraven - Reeuwijk

NU.nl
Het laatste nieuws het eerst op NU.nl

NOS Nieuws
NOS Nieuws

  • Het Israëlische leger zegt luchtaanvallen te hebben uitgevoerd op doelen van Hezbollah, in het zuiden van Libanon. Daarbij zou onder meer een trainingskamp zijn getroffen van Radwan. Dit is een elite-eenheid van de militie en terroristische organisatie die zich bezighoudt met het infilteren van Israëlisch grondgebied om daar aanvallen uit te voeren op militaire en burgerdoelen.

    Daarnaast zouden een lanceerbasis en militaire gebouwen van Hezbollah zijn geraakt, zegt het Israëlische leger op sociale media. Deze beweringen zijn niet onafhankelijk te verifiëren.

    Het Libanese staatspersbureau NNA meldt wel dat Israëlische gevechtsvliegtuigen meerdere doelen in Zuid-Libanon hebben beschoten. Over schade en eventuele slachtoffers is nog niets bekend.

    Tussen Libanon en Israël geldt sinds november 2024 formeel een wapenstilstand, na meer dan een jaar strijd tussen Hezbollah en Israël. Deze wapenstilstand wordt echter regelmatig geschonden. Vorige week stuurden beide landen vertegenwoordigers naar een door Amerikanen ingestelde commissie die zicht moet houden op dit staakt-het-vuren, in een poging de gevechten te doen stoppen. Vooralsnog is dit zonder resultaat.

    In deze special lees je meer over Hezbollah:

  • Het contract van talkshowhost Jimmy Kimmel wordt verlengd met nog een jaar. Dat melden diverse Amerikaanse media, waaronder Bloomberg. De talkshow Jimmy Kimmel Live! is nog tot zeker mei 2027 te zien op televisie.

    De populaire Amerikaanse talkshow verdween in september tijdelijk van de buis nadat Kimmel opmerkingen had gemaakt over de moord op de conservatieve activist Charlie Kirk. Ook suggereerde hij dat de Amerikaanse president Trump politiek een slaatje wilde slaan uit de moord. De uitspraken vielen in het verkeerde keelgat bij Trump en zijn aanhangers.

    Bekijk de bekritiseerde monoloog hier:

    Disney is eigenaar van de Amerikaanse televisiezender ABC, waar de latenightshow wordt uitgezonden. Kimmels schorsing leidde tot vele opzeggingen van Disney-abonnementen. Ook bekritiseerden ruim vierhonderd artiesten en acteurs, onder wie Tom Hanks en Meryl Streep, in een open brief de maatregel. "Een donker moment voor de vrijheid van meningsuiting in ons land", schreven ze.

    Disney ging in gesprek met Kimmel en na zes dagen keerde de latenightshow terug op de buis. "Het was nooit mijn bedoeling om de moord op een jonge man te bagatelliseren", zei hij bij zijn terugkeer.

    Kimmel bleef afgelopen maanden grappen maken over Trump, zoals over hem en de zaak-Epstein. "De Epstein-files, het is de eerste keer dat Trump zijn naam ergens niet op wilde hebben", grapte de presentator. De lucht tussen de twee is nog niet geklaard. Vorige maand drong Trump op zijn Truth Social-account erop aan "de zwerver uit de lucht te halen".

    Stephen Colbert

    ABC zendt sinds 2003 de latenightshow van Kimmel uit. Zoals bij veel televisie-uitzendingen zijn de kijkcijfers op de late avond gedaald. Kijkers kijken steeds vaker online, vaak dagen nadat ze zijn verschenen.

    Eerder dit jaar werd bekendgemaakt dat een andere prominente Amerikaanse talkshowpresentator, Stephen Colbert, binnenkort van de buis wordt gehaald met zijn The Late Show. Hoewel zijn zender CBS aangaf dat teruglopende kijkcijfers daarvoor de belangrijkste reden waren, werd het gezien als een knieval van de omroep richting Trump.

    Nieuwszender CNN noemde het stoppen opvallend, omdat The Late Show meestal het best bekeken programma op de late avond is in de Verenigde Staten. Het programma werd sinds 1993 uitgezonden, tot 2015 met David Letterman als presentator.

  • Techmiljardair Jared Isaacman wordt zeer waarschijnlijk het nieuwe hoofd van NASA. Hij volgt de door Trump benoemde interim-bestuurder Sean Duffy op. Isaacman krijgt de leiding op een moment dat de ruimtevaartorganisatie voor grote uitdagingen staat. Er wachten mogelijk zware bezuinigingen en het bemenste maanprogramma dreigt vertraging op te lopen.

    Een Senaatscomité keurde de benoeming van Isaacman vlak na middernacht (Nederlandse tijd) goed. De voltallige Senaat moet voor het einde van het jaar over de benoeming stemmen.

    Isaacman vergaarde zijn fortuin met zijn onderneming Shift4, een betalingsverwerker voor webshops. Hij ging twee keer de ruimte in en was de eerste ruimtetoerist die een ruimtewandeling maakte. Hij financierde die commerciële missies met de Dragon-capsule van SpaceX grotendeels zelf.

    Zijn benoeming als NASA-chef ging niet van een leien dakje. Al in december vorig jaar werd hij door toen nog president-elect Trump voorgedragen voor die functie. Maar nadat een Senaatscommissie er al mee had ingestemd, trok Trump de voordracht in mei onverwacht weer in. De president zei van mening te zijn veranderd vanwege Isaacmans banden met de Democraten in het verleden.

    Intussen werd het bestuur van NASA waargenomen door interim-bestuurders. NASA-oudgediende Janet Petro werd in juli door Trump vervangen, in haar plaats kwam transportminister Sean Duffy. Die kreeg het in oktober snel aan de stok met Elon Musk, de topman van SpaceX, die eerder dit jaar uit de gratie was gevallen bij Trump.

    SpaceX levert een versie van het nieuwe Starship-ruimteschip als maanlander voor het Artemis-programma van NASA. Die landing zou in 2028 moeten plaatsvinden, maar de ontwikkeling van Starship is nog in volle gang en de lander is waarschijnlijk niet op tijd klaar. Duffy wil daarom het contract met SpaceX openbreken en ook andere bedrijven een kans geven een lander af te leveren. Dat was tegen het zere been van Musk die Duffy voor 'dummy' uitmaakte op X.

    Volgens de Wall Street Journal had Duffy zelf een gooi willen doen naar de permanente leiding van het ruimtevaartagentschap. In oktober werd echter duidelijk dat Isaacman terug in de race was. Na verschillende ontmoetingen met president Trump werd hij begin november opnieuw genomineerd voor de NASA-topfunctie, en nu is de Senaatscommissie voor handel, Wetenschap en Transport dus ook akkoord. Zijn benoeming is daarmee zo goed als zeker.

    Zwaar weer

    Dat ging niet zonder slag of stoot. Isaacman moest de Senatoren tijdens een hoorzitting uitleggen wat zijn relatie met Elon Musk was. Hij had veel contact gehad met de CEO van SpaceX-vanwege de commerciële ruimtevluchten die hij met de Dragon maakte. Hij maakte duidelijk dat er onder zijn leiding geen sprake zal zijn van bevoordeling van SpaceX vanwege zijn samenwerking met het bedrijf.

    Isaacman komt hoe dan ook niet in een gespreid bedje terecht. NASA verkeert in zwaar weer. Volgens een begrotingsvoorstel van de regering moet de organisatie 18 miljard bezuinigen, wat ten koste zou gaan van onbemenste missies, laboratoria en een aantal maanvluchten. Veel Congresleden zien die kaalslag overigens niet zitten. In een aparte wet heeft het Congres in juli ook 10 miljard dollar vrijgemaakt voor NASA, vooral voor extra maanvluchten na de eerste landing en het ISS.

    De nieuwe NASA-bestuurder heeft in een uitgelekt document eerder aangegeven dat hij NASA wil "afslanken" door meer activiteiten te commercialiseren. Zijn prioriteit is het verslaan van China in de maanrace. "Dit is geen tijd voor uitstel, maar voor actie", zei hij tijdens een van de hoorzittingen. "Als we achterop raken, als we een fout maken, kunnen we die achterstand misschien nooit meer inhalen, en dat kan gevolgen hebben voor de machtsverhoudingen hier op aarde."





Daginfo.nl -- Een verzameling van lokaal, regionaal en landelijk nieuws in een handig overzicht.
Generate date: [Tue, 09 Dec 2025 04:46:14 +0100]